Pon-pet:
7:00-15:00
+385 48 834 020
M. P. Miškine 1, Đelekovec
ŠRK ĐELEKOVEC
Općina Đelekovec, po svom geografskom položaju spada u sjeverni dio Koprivničko-križevačke županije. Na sjeveru graniči s Općinom Legrad, na istoku s Općinom Drnje, te na zapadu s Općinom Koprivnički Ivanec. Kako je Općina Đelekovec omeđena s rijekom Dravom na sjeveru, te potocima Gliboki i Segovina (Rasenica) na jugozapadu, od davnina su njeni stanovnici bili prisiljeni voditi brigu o obrani od poplava. Uslijed proljetnog topljenja snijega, i proljetnih kiša nabujali su potoci Gliboki i Segovina, te obilno potpumognuti rijekom Bednjom, došlo je svake godine do poplava. Sredinom ljeta uslijed topljenja snijega u Alpama rijeka Drava je skoro svake godine plavila sjeverni dio općine. Kako bi se poplave ublažile, Općina Đelekovec omeđena je umjetnim kanalima koje su uglavnom gradili stanovnici ovih krajeva. Za napomenuti je da se korito rijeke Drave stalno mijenja, pa je tako i danas vidljiv rukavac Dravica i Mrtvica. Upravo u tim rukavcima-kanalima bio je pravi raj za mrijest i uzgoj ribljeg mlađa koji je ostajao u njima nakon poplava. Razumljivo je da su stanovnici oduvijek znali iskoristiti blagodati prirode, te stjecali vještine ulova svih vrsta riba. U ta vremena ribolov je bio slobodan za svakoga, a iz predanja je poznato da je skoro svaka kuća imala svog „ribara“. Sredinom prošlog stoljeća počelo se sukcesivnim uređenjem obala od obrane od poplava, te izgradnjom hidrocentrale Donja Dubrava, opasnost od poplava je svedena na minimum. Tako je porestalo prirodno mriješćenje u kanalima, koji su danas uglavmom presušili.
Poslije I svjetskog rata bivša država uvodi kontrolu vezano uz izlov ribe na rijeci Dravi. Poznato je da su i đelekovčani imali godinama zakup Drave (Palčić, Mihalec). Nakon II svjetskog rata, vezano uz eksploataciju šljunka i pijeska, uz već postojeću Šodericu, na našem području počela je eksploatacija na jezerima Pesek, Jegeniš, Ledina-Betonara, Pesnice, Vidak. Kako je u to vrijeme za sva ta umjetna jezera skrbila Zajednica ŠRD Koprivnica, počelo se redovitim poribljavanjem dotičnih jezera, koje se provodi i danas. Sredinom prošlog stoljća , mjesta koja su gravitirala uglavnom rijeci Dravi, Legrad, Torčec, osnovali su svoja Društva. Ribolovci Đelekovca bili su raspršeni u svim Društvima, te se krajem 1977. g. javlja ideja o osnivanju matičnog društva u Đelekovcu između dva stara đelekovečka ribolovca, Ivana Lončara i Branka Čižmaka.
Početkom 1978. g., točnije 18. 01. 1978. na Osnivačkoj skupštini na kojoj je izabran Izvršni odbor u sastavu: Branko Čižmak, Milan Tomašić, Anđelko Škoda, Mladen Šegovec, Stjepan Horvat, Zlatko Vuljak i Stjepan Levak, donesena je odluka o osnivanju Športsko ribolovnog društva Đelekovec, koje je i te godine registrirano u Zajednici ŠRK Koprivnica. U početku Društvo broji cca 70 članova. Poslijednjh nekoliko godina članstvo u našem Klubu kreće se oko 170 članova u svim kategorijama.
Od samog osnutka društva vodila se velika briga na edukaciji mlađih kategorija članova, pa je važno za napomenuti organizaciju pionirskog kupa „Mihovil Pavlek Miškina“ koji je bio organiziran na jezeru Jegeniš od 1982-1989. godine. Za napomenuti je da su na Kupu prisustvovala društva s područja naše Zajednice, te sjeverozapadne Hrvatske i nekoliko društava iz Zagreba. Za svaku je pohvalu da skoro svake godine naši kadeti osvajaju vrhunska mjesta na nivou Zajednice i Županijskog Saveza, te redovito odlaze na prvenstva Hrvatske. Pioniri kluba u sastavu Mario Lončar, Krešo Grgac, Tomislav Glavak i vođa ekipe Stjepan Kovaček 1989. godine na natjecanju za prvenstvo Hrvatske održanom na jezeru Šoderica osvojili 1. mjesto. Što se tiče seniora, natječu se u županijskoj ligi, te odlaze na Kup natjecanja. Klub svake godine održava natjecanja u lovu ribe udicom na plovak u svim kategorijama, između ostalog u kategoriji 50+ koja je više rekreativnog karaktera radi druženja starijih članova kluba.
Odlukom Športskog ribolovnog Saveza Hrvatske od 1995. godine, društva se preimenuju u Športsko ribolovne klubove.
Kako su godinama bili beskućnici, za potrebe sastanaka UO, te održavanje godišnjih Skupština, koristili su prostore Vatrogasnog doma, te prostorije u Društvenom domu u Đelekovcu. Osvojeni trofeji na natjecanjima uglavnom su se čuvali u kućama članova. Ideja o izgradnji vlastitog Doma bila je prisutna od samog osnutka. UO je donio odluku da se prema financijskim mogućnostima krene u izgradnju. Tijekom 2004. godine prikuplja se građvinski materijal, 2005. na proljeće kreće se s izgradnjom. Prema financijskim mogućnostima i velikim odricanjima pojedinih članova, te uz pomoć Općine Đelekovec Dom je otvoren iste godine u dvanaestom mjesecu. Narednih godina vrše se određene nadogradnje (izgradnja kuhinje, drvarnice-spremišta, terase s pečenjarom), te uređenje okoliša. Nabavom i kupnjom strojeva, agregat, kosilica, trimer okoliš je uredan zahvaljući dobrom odazivu članova vezano uz održavanje radnih akcija.
Od izborne skupštine 2005. godine klub vodi Upravni odbor u sastavu: Franjo Kovač – predsjednik, Slavko Vargović – tajnik, Stjepan Kuzmić – blagajnik, Mladen Cmrk - knjigovođa, Vladimir Gorski – Zebec, Ivica Jurišić, Krešimir Kadija, Mario Lončar, Siniša Margetić, Milan Paveli, Božidar Perika, Damir Pivar i Zlatko Sirutka.
Odlukom UO Dom je na usluzi za korištenje svim udrugama Općine Đelekovec s kojima se razvija dobra suradnja u svim aspektima života, te Zajednici ŠRK Koprivnica i Županijskom Savez Koprivničko-križevačke županije.
28.01.2018. ŠRK Đelekovec na svečani način obilježio je 40. godišnjicu osnutka.